top
 
 
 
Святитель Лука – лікар, дослідник, священик, особистість.
Вівторок, 02 березня 2010, 10:40

2 березня відбулося чергове засідання (№ 14) відкритої школи-семінару: «Проблеми біоетики та фізики живого» на тему «святитель Лука (професор Войно-Ясенецький В.Ф., 1877 – 1961 г.) – Лікар. Дослідник. Священик. Особистість». Це засідання становило виняткову цінність для майбутніх лікарів, так як в першу чергу було спрямоване на формування у них етичних засад та духовних цінностей, які, як казав сам святитель, глибоко визначають результат лікування хвороби.

Доповідачі семінару привідчинили нам двері у багатогранне життя унікальної людини. 

Ця людина зламала закони безбожжя та ненависті до ближнього, мала в собі вогник, який освятив тисячі страждаючих, і ми до неї сьогодні звертаємось з молитвою. Протоієрей о. Андрій Ткачов розповів нам про сповідницький  подвиг єпископа Луки в часи гонінь за християнську віру, про поєднання ним двох служінь:  як лікаря і як священика. Науковий керівник цього семінару, доц. Єгоренков А.І. висвітлював етичну «парадигму» святителя в медичній науці, у підготовці лікарів, в практичній лікувальній діяльності та в особистому житті лікаря, торкнувся питання зв’язка моральності та релігійності у лікарській справі та медичній науці. Лікар-нейрохірург, д.м.н. Сапон М.А. (Інститут нейрохірургії АМН)  представив нам медичну та наукову спадщину, яку лишив нам професор: окрім його чисто професійних книг «Нариси гнійної хірургії», «Реґіонарна анестезія» Войно-Ясинецький написав ще багато таких, що вчать нас лікуванню не тільки тіла людини, але і його душі. Було підкреслено, що не дивлячись на торжество техніки відбувається вульгаризація науки, вибивання ідей моральності, без яких не можливе служіння любові та співчуття до хворої людини. Лікар-інтерн Костів В.Р. перегортала сторінки студентських років Валентина Феліксовича, і ми мали змогу побачити приклад юності, що не шукала власних втіх, «була не в праві займатися тим, чого хоче, а займалася тим, що корисно для страждучої людини». Нажаль таку самосвідомість  та віру  рідко знайдеш серед теперішніх студентів медичних вузів. Саме тому ознайомлення з життям та творчістю святителя Луки необхідно майбутнім лікарям.

Семінар торкнувся серця кожного: і студента і викладача. Невичерпаний скарб духовних та етичних переконань архієпископа вразив слухачів настільки, що організатори семінару вважали за можливе звернутися до слухачів семінару з пропозицією про проведення в НМУ регулярних освітньо-просвітницьких читань присвячених Валентину Феліксовичу Войно-Ясинецькому – видатному лікарю,святителю, педагогу, науковцю… і колишньому-студенту відміннику медичного факультету Київського університету св. Володимира (1898-1903 гг.). Така ідея отримала загальне ухвалення всіх учасників. Протягом цього семінару на кафедрі біофізики НМУ організатори розмістили виставку інформаційних плакатів, присвячених життю та діяльності проф. Войно-Ясинецького (архієпископа Луки).

Організатори семінару чекають студентів та викладачів НМУ на своїх наступних відкритих засіданнях. Зокрема, на 20 квітня цього року заплановане засідання (присвячене до дня Перемоги), на таку біотичну тему: Нацистська «медицина»: хроніка «наукового» злочину. Більш детальна інформація про це буде розміщена на сайті СНТ ім. Киселя.


Студентка 3 курсу, 3 мед. факультету
Джума К.А.