top
 
 
 
Архіпастирське звернення митрополита Філарета щодо загрози пандемії коронавірусу COVID-19 в Україні
Понеділок, 16 березня 2020, 12:02

GerbАрхіпастирське звернення митрополита Львівського і Галицького Філарета до духовенства, чернецтва і вірних Львівської єпархії Української Православної Церкви щодо загрози пандемії коронавірусу COVID-19 в Україні

Дорогі браття і сестри!

Ступивши на шлях Великого посту та прямуючи ним до світлого Христового Воскресіння, ми з вами, в міру своїх можливостей, вдаємося до певних духовних подвигів: прощення, постування, молитви і добрих справ. Але цьогорічний піст відмічений ще одним викликом нам, як християнам, – загрозою розповсюдження в Україні, і, зокрема, в нашій єпархії, коронавірусної інфекції, яка вже забрала тисячі життів по всьому світу.

Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила пандемію у  зв'язку з поширенням коронавірусу COVID-19, проте, він – не перший, який вже пережило людство. Вже були і пташиний, свинячий грип, лютував вірус Ебола, та й цей коронавірус, напевно, не останній. Ісус Христос попереджує нас, що так має бути: «постане народ на народ і царство на царство. Будуть великі землетруси місцями, і голод, і пошесті; і жахливі та великі знамення з неба будуть» (Від Луки 21:10,11).

Це все ми і спостерігаємо зараз в нашій світовій історії. Ми на власні очі бачимо, як гордовите людство, яке освоює космос, розробляє нанотехнології, намагається керувати зародженням життя, насправді є беззахисним перед вірусом, який його вбиває. Стає очевидним, наскільки крихким є людське життя – цей безцінний дар Божий і наскільки ми нехтуємо ним. Сьогодні, як в середні віки, люди ховаються від нової чуми, спустошені міста, закриті кордони. Ми бачимо істинну ціну всьому тому, що вважається досягненнями – земним благам людства. Ніщо не варте уваги. Лишається тільки душа, що стоїть перед своїм Творцем. Хай це все послужить нам уроком і темою для роздумів у Великопісні дні.

Любі мої, я звертаюся до вас з проханням: наскільки б складною не виявилася ситуація з цією хворобою, давайте пам’ятати, що, перш за все, ми – вірні Христової Церкви, наші життя перебувають у руках Божих. Відтак, стримаємо свої страхи, не будемо впадати в паніку, а покладемося цілковито на всесильну волю Божу та будемо виконувати те, що залежить від кожного із нас особисто, для того, щоб унеможливити, або максимально применшити ризики захворіти як для себе, так і для наших ближніх.

Тобто, ми маємо бути не лише свідомими християнами, а й свідомими громадянами: я закликаю вас чітко дотримуватися первентивних рекомендацій, які надало Міністерство охорони здоров’я, спираючись на висновки фахівців в області мікробіології, молекулярної патології, вірусології та генетики. А також заходів, що запроваджують державні і місцеві органи самоврядування, для припинення розповсюдження вірусу.

Не піддавайтеся зневірі та пригніченості. Закликаю вас «завжди молитися і не занепадати духом» (Лк. 18.1). Будьмо свідомими того, що все відбувається з волі Божої, нам посилається таке випробування, і ми маємо гідно його подолати. Тому не будемо нарікати, а подякуємо Богові за всі спокуси і скорботи як за нагоду довести, що ми є справжніми учнями Христовими. І віримо, що Він не залишить нас, адже, за словами св. апостола Павла, «вiрний Бог, Який не попустить вам, щоб ви були спокушенi бiльше, нiж можете, але разом із спокусою дасть i полегшення, щоб ви могли перенести. (1 Кор. 10, 13).

Ця пандемія дає нам можливість дієво показати свою любов і довіру до Бога, а також і любов до ближнього. Підтримати убогого, допомогти у придбанні ліків і продуктів немічному або хворому, – ці звичайні добрі справи в умовах вірусної загрози набувають особливого змісту, бо можуть рятувати життя. Творіть добро від щирого серця у ці непрості дні, огорніть турботою і любов’ю як своїх рідних, так і будь-кого, іншого, особливо старенького і самотнього. Хай вони відчують світло христової любові, це – найбільше, чого потребують зараз люди.

Прошу вас розсудливо ставитися до тих повідомлень щодо пандемії, які поширюються ЗМІ, тому що часто вони навмисне провокують паніку, а люди, які піддалися їй, втрачають здоровий глузд і адекватне сприйняття подій, що відбуваються. Натомість, закликаю поширювати правдиву, корисну інформацію, щоб якомога якісніше застосувати профілактичні заходи і заходи епідеміологічної безпеки.

Свята Церква у ці непевні і тривожні дні не залишить своїх вірних без духовної підтримки і окормлення. Всі Богослужіння в храмах Львівської єпархії будуть звершуватися за укладеним графіком без змін.

В часи лихоліть і пошестей Свята Церква завжди посилювала молитву і зараз  закликає вірних усугубити молитви до Всесильного Бога, щоб Він послав нам Свою милість і зупинив поширення коронавірусу на нашій українській землі.

Одночасно, прошу вас дотримуватись рекомендацій, які надало Міністерство охорони здоров’я церквам і релігійним організаціям щодо заходів під час організації богослужінь.

Дорогі браття і сестри, закликаю вас, бути пильними і уважними. Невпинно молитися, покладаючись на Господа, і сумлінно дотримуватися рекомендацій лікарів. Тільки так ми зможемо убезпечити від зараження себе і ближніх та подолати коронавірусну інфекцію. Прикликаю на Вас благословення Боже.

+ ФІЛАРЕТ,
Митрополит Львівський і Галицький,
Голова Синодального відділу УПЦ з питань охорони здоров’я
і пастирської опіки медичних закладів