top
 
 
 
Коментар митрополита Філарета щодо поданого у Верховну Раду України Законопроєкту № 2684 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації прав підлітків у сфері охорони здоров’я»
Середа, 26 лютого 2020, 13:22

GerbКоментар митрополита Філарета, голови Синодального відділу УПЦ з питань охорони здоров’я та пастирської опіки медичних закладів, щодо поданого у Верховну Раду України Законопроєкту № 2684 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації прав підлітків у сфері охорони здоров’я».

27 грудня 2019 року до Верховної Ради України було внесено законопроект № 2684 під назвою «Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації прав підлітків у сфері охорони здоров'я». Ініціатором законопроєкту виступає Булах Лада Валентинівна, народний депутат IX скликання фракція - «Слуга народу».

Даний законопроект пропонує внесення низки змін в закони та кодекси України, які стосуються прав неповнолітніх дітей. Зокрема, йдеться про внесення змін в Закон України «Про охорону дитинства». Пропонується введення терміну «підліток», який буде характеризувати малолітню дитину від 10 до 18 років.

Разом з цим пропонується змінити «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та «Цивільний кодекс України». Якщо раніше 14-ти річна дитина для отримання медичних послуг повинна була отримати на це згоду від своїх батьків, то згідно із поданим Законопроєктом № 2684, потреба дозволу від батьків зникає. Це означає жахливу реальність, при якій малолітня дитина вже самостійно зможе звертатися до лікарів і вимагати від них задовольнити свої вимоги без згоди і відома батьків. До прикладу, раніше, щоб зробити неповнолітній дитині аборт, вимагався дозвіл, згода від батьків, тепер така норма стане непотрібною. В цьому випадку статистика абортів у неповнолітніх дітей численно зросте, оскільки у дитини буде відсутній певний психологічний страх і ризик того, що батьки зможуть дізнатись про небажану вагітність.

До цього додається спектр проблем із самим визначенням і поняттям «підліток», оскільки при входженні в силу даного Законопроєкту № 2684, підлітком буде вважатися кожна дитина віком від 10 до 18 років. В сімейному кодексі України чітко говориться про те, що дитина до 14 років вважається малолітньою, а від 14 до 18 – неповнолітньою. Тепер, із введенням поняття «підліток – дитина від 10 до 18 років», ці норми «Сімейного Кодексу України» втрачають свій сенс.

Наступним викликом є те, що зі змінами норм «Цивільного Кодексу України», 14-ти річна дитина отримує права, які раніше були закріплені виключно за повнолітніми. Віковий ценз дитинства падає до позначки 10 років, саме від таких років, згідно із аморальним Законопроєктом № 2684, дитина вже вважається підлітком. Така позиція йде в розріз навіть із медичною наукою, яка чітко твердить, що підлітковий вік розпочинається з 12 і продовжується до 16-17 років, оскільки підлітковий вік є пов’язаним із статевим дозріванням, яке тільки розпочинається в 13-ти річному віці і набирає апогею в 17 років.

Таке трактування неминуче потягне за собою і внесення змін до «Кримінального Кодексу України». Зі зміною вікового цензу повноліття з 18 до 14 років, небезпека зґвалтувань та педофілії зростає в декілька разів.

Саме тому, Синодальний відділ УПЦ з питань охорони здоров’я та пастирської опіки медичних закладів, закликає народних обранців не приймати Законопроєкт № 2684, який спотворює ряд усталених моральних норм та загальноприйнятих біологічних рамок розвитку людського організму та людської особистості в цілому. Важливо зазначити, що через дані поправки до Законів України, стає можливим ряд серйозних моральних злочинів, наприклад – здійснення аборту. Але перш ніж говорити про аборт, варто наголосити, що дитина у віці 10 років, називаючись підлітком на державному рівні, отримує права, до реалізації яких вона ще не сформована ані фізично, ані, тим паче, психологічно. Тобто тепер, без відома батьків дитина зможе здійснювати і отримувати медичні послуги, які не можуть бути оцінені адекватно і свідомо цією дитиною, оскільки вона тільки проходить етап розвитку та формування як особистість.

Важливо наголосити на тому, що експертна комісія при Верховній Раді, детально вивчивши даний Законопроєкт вважає його таким, який не відповідає юридичній логіці та немає доцільності для запровадження в Законодавство України.

Отже, вважаємо, що даний Законопроєкт № 2684 не принесе користі для українського суспільства, а навпаки, сприятиме збільшенню кількості абортів у неповнолітніх дітей, збільшенню ймовірність росту злочинів на сексуальному підґрунті, збільшенню випадків педофілії, сприятиме більшій розгнузданості дітей, які не отримали належного морального виховання, а також посягатиме на недоторкане право неповнолітніх – бути дитиною. Дитина 14-ти річного віку ще не є психо-фізично сформованою людиною, саме тому, при прийнятті рішень в різних важливих життєвих ситуаціях потребує поради, або дозволу батьків на ту чи іншу суспільну, медичну, юридичну дію. З огляду на вищевказане, вважаємо, що права, які надаються 14-ти річній дитині можуть зашкодити їй, якщо будуть реалізовуватися без відома батьків.

Виходячи з вищевикладеного, закликаємо народних депутатів не приймати даний Законопроєкт № 2684, як такий, що порушує ряд фундаментальних основ та прав дитини на її поступовий розвиток як особистості до досягнення нею повноліття.

+ ФІЛАРЕТ,
Митрополит Львівський і Галицький,
Голова Синодального відділу УПЦ з питань охорони здоров’я
і пастирської опіки медичних закладів